Wydarzenia

Projekt Bagna są dobre! Na Sianokosach w Biebrzańskim Parku Narodowym!

 

 

    Nasze materiały projektowe tym razem zawitały na „Sianokosy”, czyli VII Mistrzostwa Europy w Koszeniu Bagiennych Łąk dla Przyrody.
W szranki stanęli miejscowi rolnicy, pracownicy Parków Narodowych, reprezentanci organizacji pozarządowych a także wielu gości z zagranicy: Węgier, Białorusi, Litwy, Belgi i in.
Kategorie, w jakich można było wziąć udział to:

 

Dwójki o tytuł drużynowego Mistrza Europy oraz finał indywidualny o tytuł Mistrza Europy. Po za kategorią i dla zaproszonych gości powalczyć było można „O Wójtową Osełkę i Koszyk Wójtowej”.

 

    Corocznie organizowane Mistrzostwa mają na celu ocalenie dawnej tradycji koszenia podmokłych łąk oraz spopularyzowanie czynnej ochrony przyrody terenów mokradłowych. Otwarte, wilgotne łąki cechują się walorami przyrodniczymi wyróżniającymi się na tle innych zbiorowisk. Są one miejscem gniazdowania i żerowania coraz rzadszych gatunków ptaków m.in.: rycyków, czajek, bekasów, krwawodziobów. Koszenie łąk zapobiega zarastaniu krzewami, co z kolei wpływa na poprawę bezpieczeństwa gatunków siedlisk otwartych. Zarastanie bagien oznacza spadek bioróżnorodności - zmniejsza się bowiem liczba gatunków roślin i zwierząt. Chcąc zachować ich naturalny charakter musimy je ochraniać w sposób czynny, czyli poprzez rolnictwo ekstensywne. Do porzucania tradycyjnej metody przyczyniło się wyludnianie wsi i zanik wypasu bydła. Podmokłe łąki od zawsze wymagały koszenia ręcznego, ponieważ ciężki sprzęt nie był w stanie tam wjechać. Dziś w służbie przyrody pracują specjalne ratraki, dla których tereny podmokłe nie stanowią żadnego problemu.

 

Tematyka imprezy doskonale wpisywała się w założenia projektu „Bagna są dobre!” prowadzonego w Parku Narodowym „Ujście Warty” w związku z czym nie mogło na nich zabraknąć i nas. Na stoisku prezentowaliśmy nasze materiały promocyjne, chętni mogli wziąć udział w quizach i konkursach o tematyce mokradłowej. Dzięki „Sianokosom” mogliśmy jeszcze bardziej zwiększyć zasięg oraz skuteczność w promowaniu projektu, który ma na celu „Aktywną ochronę ptaków wodnych i błotnych na terenie Polderu Północnego w Parku Narodowym „Ujście Warty” poprzez poprawę warunków wodnych, siedlisk lęgowych oraz miejsc żerowania i odpoczynku w czasie migracji i zimowania”.

 

Do zobaczenia za rok!