Wydarzenia

5  lutego 2012r. W Chyrzynie - siedzibie Parku Narodowego „Ujście Warty” odbyły się obchody Światowego Dnia Mokradeł.

 
Impreza odbyła się po raz dwunasty a udział w niej wzięli lokalni mieszkańcy oraz realizatorzy projektu „Bagna są dobre!”. Tematem przewodnim w tym roku była „Turystyka na mokradłach”. Jacek Juskowiak (pracownik Parku) przygotował prelekcję o tym, jak powinna wyglądać świadoma turystyka na terenach podmokłych.
Ważnym jest ,aby korzystając z tych cennych przyrodniczo terenów nie wyrządzać szkód i nie wpływać negatywnie na środowisko. W ramach obchodów rozstrzygnięto konkursy plastyczne o tematyce bagiennej. Pierwszy dotyczył zredagowania i przygotowania ulotki ilustrującej formy turystyki dozwolonej  na obszarze Parku Narodowego.
 
Przeznaczony był on dla uczniów lokalnych szkół gimnazjalnych, wśród których wyróżnienie otrzymały: Elżbieta Nawrocka z Gimnazjum nr 1 w Kostrzynie nad Odrą i Magdalena Popławska z Gimnazjum nr 1 w Witnicy. Drugi konkurs pt. „Ulubiony zwierzak z mokradeł”, skierowany był  do  uczniów szkoły podstawowej klas I-III.W związku z nim napłynęło ponad 200 prac. Zwierzęciem który pojawiał się najczęściej w nadesłanych pracach był łabędź niemy, ale nie zabrakło również bocianów, bobrów, czapli oraz żab czyli gatunków związanych ze środowiskiem wodnym .
 
Zwyciężczynią konkursu została Patrycja Lentner ze Szkoły Podstawowej w Witnicy.  
Całą imprezę uświetniła prezentacja zdjęć pt. „Pocztówka z zimowiska”  Ewy i Przemysława Szymońskich. W ramach obchodów przewidziano również wyjazd na ścieżkę edukacyjną „Olszynki”. Dla wszystkich uczestników przewidziano nagrody edukacyjne związane z bagnami.