Aktualności

 

„Witnica na pTAK!”- skrzydlaci mieszkańcy na jeden dzień przejmują miasto!

 

Już wkrótce tj. w najbliższy piątek, 26 lipca w mieście Witnica na mieszkańców oczekiwać będą różnego rodzaju atrakcje w postaci gry miejskiej oraz pokazu filmowego. Inicjatywa zorganizowania dnia przybliżającego mieszkańcom sylwetki sąsiadujących z nimi ptaków powstała na skutek współpracy stowarzyszenia Ptaki Polskie oraz Urzędu Miasta i Gminy Witnica.

 Na terenie gminy prowadzony jest ważny z punktu widzenia ptaków siedlisk otwartych projekt pt. ”Bagna są Dobre!”. Wdrażany jest on w partnerskiej współpracy stowarzyszenia Ptaki Polskie oraz Parku Narodowego „Ujście Warty”, przy poparciu Urzędu Miasta i Gminy Witnica oraz samorządów Gorzowa Wielkopolskiego, Górzycy, Kostrzyna, Krzeszyc, Słońska, Sulęcina, a także Rolników i Mieszkańców Regionu Ujścia Warty. Już teraz teren gminy Witnica jest miejscem atrakcyjnym dla ptaków wodno-błotnych i mamy nadzieję, iż realizowany projekt pozwoli zwiększyć dodatkowo ich liczebność.

A skoro ptaki są tak blisko, to pojawił się pomysł na przybliżenie ich jeszcze bardziej mieszkańcom Witnicy w postaci Wystawy na pTAK! - zdjęć wielkoformatowych, rozmieszczonych w witrynach sklepów i punktów usługowych przy głównych ulicach Witnicy.

 

W ramach wystawy zapraszamy na cykl wydarzeń:

 

Konferencja dla miasta i ptaków!

 

O godzinie 12.00 organizujemy konferencję, na którą zaprosiliśmy lokalne i krajowe media. Będziemy na niej prezentować przede wszystkim projekt realizowany w Ujściu Warty pt. „Bagna są Dobre”(Działanie D1). Konferencję uświetni pokaz slajdów okraszonych przemówieniem Prezesa stowarzyszenia Ptaki Polskie Jacka Karczewskiego oraz Koordynatora Projektu Tomasza Oczkowskiego. Ponadto o wartościach przyrodniczych i atrakcyjności gminy z punktu widzenia turystyki i przyrody opowie Pan Sekretarz Miasta Witnica - Paweł Pisarek.   

 

„Witnica Okiem…pTAKa!” - gra miejska dla okolicznych mieszkańców!

 

Już o godzinie 14.00 spotykamy się przy pomniku Żołnierza Polskiego, kiedy to będzie można sprawdzić swoją wiedzę dotyczącą Witnicy oraz zamieszkujących ją ptaków. Na uczestników zabawy czekają specjalnie wyznaczone punkty zaznaczone na planie miasta, przy których czekać będą różnego rodzaju zadania do rozwiązania. Trzeba będzie się wykazać wiedzą związaną z biologią ptaków oraz historią oraz znajomością miasta. Przyda się też odrobina sprytu. Celem ostatecznym gry miejskiej jest zdobycie na każdym punkcie haseł, które pozwolą znaleźć rozwiązanie krzyżówki. Wszyscy uczestnicy otrzymają na starcie specjalnie przygotowane koszulki, promujące projekt pt. ”Bagna są Dobre!”. Udział w grze jest całkowicie bezpłatny i każdy bez względu na wiek może do niej przystąpić – liczba miejsc jest ograniczona. Na wszystkich uczestników czekają atrakcyjne nagrody oraz słodki poczęstunek.

 

Wieczór z pokazem filmu przyrodniczego

 

Na zakończenie dnia zaplanowaliśmy dla wszystkich chętnych spotkanie z przyrodą widzianą oczami znakomitego przyrodnika Davida Attenborough. Już o godzinie 18.00 w Regionalnym Centrum Ratownictwa zorganizowana zostanie projekcja filmu pt.„Życie Ptaków”.Wstęp dla wszystkich zainteresowanych jest wolny.

 

Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy do spędzenia tego dnia razem z…ptakami!

 

 

Fotorelacja z tego wydarzenia: