Bagna są Dobre

 

Wyobraźmy sobie, że co roku musimy na własnych nogach pokonać około 10 000 tyś. kilometrów, aby dotrzeć do celu. Wyobraźmy sobie, że cel, jaki obraliśmy musimy zlokalizować dokładnie i nie mamy przy tym mapy. Nie możliwe do zrealizowania? A jednak….

Gęsi należą do ptaków wędrownych i corocznie muszą pokonać setki kilometrów każdej wiosny i jesieni. Podczas tych długich wędrówek, ptaki wykorzystują naturalne korytarze, jakimi są np. pradoliny rzeczne. Nie trzeba chyba nikomu wyjaśniać, jaką trzeba mieć kondycję i jak ważne jest uzupełnianie paliwa na takim dystansie. Wyobraźmy sobie, że pokonując taką odległość nie trafiamy po drodze do żadnego zajazdu. Jak długo jesteśmy w stanie kontynuować podróż nie odpoczywając i nie posilając się? Nie trwałoby to długo. I taką swoistą funkcję stołówki i miejsca odpoczynku stanowią dla gęsi bagna! Bez nich ptaki nie byłyby w stanie pokonać takiego długiego dystansu.   Powiedzmy, że udało nam się pomimo wielu trudów i niebezpieczeństw dotrzeć do celu, jakim jest dom. Dom kojarzy nam się z ciepłem, bezpieczeństwem i rodziną. Gęsi po powrocie z wędrówek coraz częściej czują się zaniepokojone. Jak byśmy się czuli po powrocie do domu, który został całkowicie zdewastowany i nie jest już oazą spokoju i bezpieczeństwa? Czy potrafimy sobie wyobrazić, że znaczna część rodziny nie żyje?, a ci, którzy przetrwali nie mają, co jeść? Niestety tak się dzieje coraz częściej. Bagna, bez których gęsi nie są w stanie przeżyć i odchować młodych są niszczone. Ludzie wciąż starają się osuszyć resztki ocalałych torfowisk. A na ptaki powracające z dalekich, wyczerpujących wędrówek często oczekuje już tylko śmierć w postaci wycelowanych w niebo dubeltówek. Czy naprawdę nie potrafimy docenić wysiłku, jaki wkładają, aby do nas powrócić z dalekich stron? Czy naprawdę musimy wchodzić z „butami” do ich domów? Nie jest jeszcze za późno! Zostawmy w spokoju ich rodziny i miejsca lęgowe. Są to rozległe, podmokłe bagna, na których od setek pokoleń żyją i wychowują młode. Bo bagna są dobre i bezpieczne!

Teren Parku Narodowego Ujście Warty to obszar bardzo ważny, ponieważ znajduje się tutaj miejsce lęgowe gęsi, a także miejsce pierzenia się i zimowania o randze międzynarodowej.